Ferie w bibliotece 2019 – podsumowanie

Zakończyły się ferie zimowe i czas na podsumowanie zajęć prowadzonych w Bibliotekach Gminy Ostrów.

W Ostrowie, Ociece i Skrzyszowie prowadzone były zajęcia dla dzieci i młodzieży by umilić czas ferii i spędzić go kreatywnie wraz z rówieśnikami. W pierwszym tygodniu ferii każda biblioteka obchodziła z uczestnikami zajęć Walentynki. Wykonywano kartki i laurki dla bliskich, układano wierszyki, robiono maski karnawałowe. Było dużo radości przy pracach plastycznych.

W kolejnych dniach każda biblioteka realizowała swój plan zajęć. W Ostrowie największą popularnością cieszyły się zajęcia z wykonywania figurek z masy solnej. Dzieci bardzo kreatywnie i samodzielnie zarabiały masę, wałkowały, wycinały i tworzyły własne figurki. Mogły wykazywać się dużymi umiejętnościami i wyobraźnią. Było dużo śmiechu przy zabawie z mąką. Stworzone dzieła pozostawiono do wyschnięcia i w dniu następnym z radością ozdabiano je i malowano.

W bibliotece cały czas czynnie działał „Kącik Malucha”. Odwiedzali i nadal odwiedzają go rodzice z małymi dziećmi, by wspólnie spędzić czas pośród książeczek i zabawek.

W Skrzyszowie najatrakcyjniejsze były zajęcia, na których dziewczynki wykonywały skarpetkowe zajączki. Postać zajączka była kreowana na opowiadaniu Elżbiety Zubrzyckiej „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów”. Dzieci nauczyły się jak wykorzystać skarpetki do robienia maskotek. Radości było co niemiara. Inne, ciekawe zajęcia dotyczyły układania origami i kwiatów z bibuły.

W Ociece młodzież poznawała tajniki gry w szachy. W dzisiejszym świecie nowych gier i telefonów przyjemnie było poznać grę wojenną znaną już w pierwszych wiekach naszej ery. Warto było wysilić umysł i zapamiętać jak skacze „skoczek”, gdzie „goni” goniec i czym się różni „hetman” od „króla”.

„Stolik Malucha” także cieszył się powodzeniem. Oprócz indywidualnych wizyt z rodzicami bibliotekę odwiedziły przedszkolaki. Największe zainteresowanie u dzieci wzbudziły piszczące krzesełka, każde dziecko chciało usiąść i sprawić, że krzesełko wyda dźwięki. Dzieci wesoło spędziły czas.

Oprócz własnych pomysłów na zajęcia, w każdej bibliotece można było grać w planszówki, układać puzzle, rysować, malować, kleić, słuchać głośnego czytania, korzystać i Internetu i bawić się w wiele innych zabaw wymyślanych przez dzieci i panie prowadzące zajęcia.

Czas ferii minął bardzo szybko i wesoło. Cieszy nas, że zajęcia miały odzew wśród dzieci i młodzieży a biblioteki zyskały grono swoich nowych przyjaciół. Mamy nadzieję, że zabawy i gry z nami były przyjemne i zaowocują wspaniałymi, młodymi czytelnikami dla których książki i czas spędzony w bibliotece nigdy nie jest czasem zmarnowanym a wręcz przeciwnie – twórczym, szczęśliwym i do którego z radością się wraca.

Więcej zdjęć na profilu Facebook:

Zakończyły się ferie zimowe i czas na podsumowanie zajęć prowadzonych w Bibliotekach Gminy Ostrów. W Ostrowie, Ociece i…

Opublikowany przez Biblioteki w Gminie Ostrów Wtorek, 26 lutego 2019