ACADEMICA

Z przyjemnością informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Ostrowie oraz filia biblioteczna w Ociece przystąpiły do systemu ACADEMICA.

Czym jest Academica? To Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych, największa pełnotekstowa baza polskich publikacji naukowych. Academica to darmowy, innowacyjny system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych, który pozwala na natychmiastowy dostęp do publikacji zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej, ze wszystkich dziedzin wiedzy, za pośrednictwem terminali bibliotecznych. Z systemu korzystają m.in. duże biblioteki uniwersyteckie oraz biblioteki gminne i szkolne z oddalonych od ośrodków akademickich miejscowości, które dzięki Academice dają studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich czy magisterskich.

W Academice udostępniane są przede wszystkim książki i czasopisma naukowe ze zbiorów Biblioteki Narodowej, w tym: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe oraz czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze wszystkich dziedzin wiedzy. Dostępne są również publikacje niskonakładowe oraz niedostępne na rynku wydawniczym.

Dostęp treści publikacji chronionych prawem autorskim jest możliwy wyłącznie na terminalach ACADEMICA w Bibliotece, po uprzedniej rejestracji.

Z dowolnego komputera z dostępem do Internetu, bez konieczności rejestracji, jest możliwe: przeglądanie katalogu dostępnych publikacji, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, sprawdzanie dostępności publikacji, czytanie tekstów nie chronionych prawem autorskim.

Szczegółowe informacje na temat systemu Academica dostępne są na stronie www.academica.edu.pl oraz w GBP w Ostrowie i filii w Ociece.

Zapraszamy!