Tydzień Bibliotek 2022

Z okazji XIX edycji ogólnopolskiego programu „Tydzień Bibliotek”, który trwał od 8 do 15 maja, biblioteki w Gminie Ostrów organizowały warsztaty plastyczne oraz lekcje biblioteczne.

9 maja GBP w Ostrowie odwiedzili uczniowie klasy V z Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza. W ramach zajęć technicznych wykonywali zakładki do książki. Prace zaprojektowane i wykonane przez uczniów można oglądać na wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ostrowie.
SP Ostrów – zakładki

Podczas zajęć w filii bibliotecznej w Skrzyszowie uczestniczki wykonały własne plakaty promujące „Tydzień Bibliotek”, którego tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Piękne plakaty ozdabiają teraz pomieszczenie biblioteki.


Tydzień Bibliotek to również świetna okazja by przybliżyć przedszkolakom jak działa biblioteka publiczna, jakie zasady w niej obowiązują oraz co ma do zaoferowania najmłodszym czytelnikom. Dzieci z przedszkola w Skrzyszowie spędziły czas bawiąc się zabawkami, rysowały i malowały kolorowe obrazki oraz oczywiście przeglądały bajeczki. Przedszkolaki zobaczyły, że poza możliwością spotkania z literaturą biblioteka oferuje znacznie więcej.
SP Skrzyszów – przedszkole

12 maja w Szkole Podstawowej w Ociece odbyło się spotkanie z przedszkolakami z grupy II. Każde dziecko wykonało swoje drzewo by później ułożyć z nich piękny las. Podczas czytania bajki „Gruffalo” Julii Donaldson, która opowiada o Małej Myszce idącej przez pełen niebezpieczeństw las, dzieci miały możliwość wcielić się w rolę bohaterów: Myszkę, Lisa Sowę i Węża oraz, z pozoru strasznego Gruffalo.
SP Ocieka – przedszkole

W Ociece odbyły się również lekcje biblioteczne z uczniami klasy I oraz najstarszą grupą przedszkolaków. Podczas spotkania, oprócz pogadanki o książkach i bibliotece, przedstawiono dzieciom teatrzyk Kamishibai, który bardzo się spodobał.
Czym jest Kamishibai? KAMI to papier, SHIBAI to teatr – KAMISHIBAI to Papierowy Teatr, teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Dzieci wysłuchały i oglądały „Czerwonego Kapturka”, „Legendę o Skarbniku” oraz „Smoka wawelskiego”.
 

13 maja w siedzibie GBP w Ostrowie odbyły się warsztaty plastyczne z uczennicami z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Ostrowie. Zadaniem uczestniczek zajęć było odwzorowanie oficjalnego plakatu XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Serdecznie dziękujemy za uczniom za miło i twórczo spędzony czas.


Więcej zdjęć w Galerii