Początki dzisiejszej Biblioteki Publicznej w Ostrowie tak właściwie zaczynają się w sąsiedniej miejscowości o nazwie Ocieka. To właśnie tutaj 2 kwietnia 1957 roku zostaje założona Gromadzka Biblioteka Publiczna w Ociece, a jej inicjatorami byli Tomasz Nogaj i Antoni Kluk z Gromadzkiej Rady Nadzorczej w Ociece. Początki w tych czasach były trudne, a pierwsze zbiory biblioteczne mieściły się tylko w małym pomieszczeniu ale mimo wszystko społeczeństwo bardzo pozytywnie odebrało taki pomysł.
Kolejną ważną datą jest 1 lipca 1977, kiedy to dzięki wsparciu byłego Naczelnika Gminy Jana Burczego oraz Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej Krystyny Zych przy jednoczesnym wsparciu instruktorów z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie powstaje filia biblioteczna w Ostrowie. Ze względu na brak wolnych pomieszczeń zbiory biblioteczne mieściły się w wynajętym prywatnym domu w centrum miejscowości Ostrów.
Wraz z upływem lat czytelnictwo się rozwijało przy jednoczesnym ciągłym wzroście wypożyczonych książek, dlatego zdecydowano na początku roku 1983, że księgozbiór z filii bibliotecznej z Ostrowa zostanie przewieziony do Ocieki, gdzie ma powstać filia biblioteczna. Natomiast cały księgozbiór z Ocieki zostanie przewieziony do nowego budynku Urzędu Gminy w Ostrowie. W ten sposób największa biblioteka w naszej gminie zaczyna działać w Ostrowie i może dalej się rozwijać.
Warto jednak wspomnieć, że podczas tych wszystkich lat od otworzenia pierwszej biblioteki w Ociece powstają również w innych miejscowościach naszej gminy filie biblioteczne (m.in. Kamionka i Skrzyszów) oraz małe punkty biblioteczne (m.in. Kozodrza, Zdżary, Blizna oraz Wola Ociecka). Liczba miejsc jak ich dokładna lokalizacja się zmienia.
W grudniu 2017 roku Biblioteka Publiczna w Ostrowie zostaje przeniesiona z budynku Urzędu Gminy w Ostrowie na pierwsze piętro do budynku byłej szkoły. Biblioteka ma do dyspozycji dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni około 100m2.
Oprócz Biblioteki Publicznej w Ostrowie istnieją również trzy filie biblioteczne znajdujące się w Ociece, Kamionce i Skrzyszowie. Biblioteki oprócz wypożyczania książek i promowania czytelnictwa posiadają również nowoczesne zestawy komputerowe z dostępem do internetu i inne udogodnienia dla odwiedzających. Biblioteki współpracują również z Powiatową Biblioteką Publiczną w Ropczycach oraz gminnymi szkołami poprzez m.in. organizację różnego rodzaju konkursów czy wystaw.
Z dniem 1 lipca 2022 roku Gminna Biblioteka Publiczna została włączona do nowo utworzonej instytucji kultury pn. Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Ostrów i stanowi jej jednostkę organizacyjną. Sieć bibliotek w Gminie Ostrów podlega Zastępcy Dyrektora CKiB.
W wyniku włączenia do nowej instytucji kultury nakłady finansowe na rozwój czytelnictwa w Gminie Ostrów wzrosły kilkukrotnie.
Archiwalne zdjęcia: